Volárna, okr. Kolín. ČR
+420 321 320 022
volarna@volarna.cz

O obci

Obec Volárna

Obec Volárna leží severozápadně od Kolína. Její nadmořská výška je 196 m. n. m. GPS souřadnice: 50°5’27″N, 15°14’10″E

V obci je smíšená prodejna v soukromém vlastnictví. Obecní hospoda, kterou obec odkoupila a za pomoci občanů od střechy přestavěla a opravila. Hospoda i se sálem a bytem je majetkem obce.

Předškolní děti mohou navštěvovat mateřskou školku v Jestřábí Lhotě nebo ve Velkém Oseku. Děti školou povinné dojíždí do základní školy ve Velkém Oseku nebo v Kolíně.

Autobusové spojení má Volárna s Velkým Osekem i Kolínem.

V budově OÚ má provozovnu kadeřnice. Na okraji obce je vybudovaná požární nádrž, která je v letních měsících využívána ke koupání. Každý rok ji pravidelně čistí členové TJ Sokol Volárna. Sportovci mají v naší obci své hřiště, na kterém hraje kopanou mužstvo mužů a starších žáků.

Také kulturní komise Obecního úřadu Volárna přispívá k dění v naší obci. Jejich práce s finančním přispěním obce se týká hlavně dětí. V naší obci máme ve všech ulicích kanalizaci, elektřinu a telefon. Rozvod po obci je vedený v zemi. Ulice máme asfaltové a tak i chodníky jsou asfaltové, nebo vydlážděné. V dohledné době bude otevřena soukromá restaurace s ubytováním. Obec má také zájem o plynofikaci.

 Dvůr Karolín byl vrácen do osobního vlastnictví a pomalu, ale jistě rok od roku chátrá.

PŘÍRODNÍ REZERVACE VÁHA

V katastru obce Volárna se nachází chráněný přírodní útvar „Váha u Volárny“. Jedná se o malou, starou vodní nádrž uprostřed polí, asi půl kilometru od obce, obrostlou stromovým patrem. Zachovává se zde bohaté naleziště chráněného růžkatce potopeného, který se v naší republice zachoval již jen na několika málo místech. Celé okolí Volárny láká k pěší turistice.